Difference between revisions of "Medlemmar"
From Chalmers Robotförening
(10 intermediate revisions by 4 users not shown) | |||
Line 8: | Line 8: | ||
|- | |- | ||
| Programmering | | Programmering | ||
| C#/VB .Net, ASP .Net, Python, Perl, | | C#/VB .Net, ASP .Net, Python, Perl, bash, bat, Regex, Qt | ||
|- | |- | ||
| CAD/CAM/CNC | | CAD/CAM/CNC | ||
| CNC Fräs, Laserskärare, Solid works, CamBam, Linux EMC^2, Inkscape | | CNC Fräs, Laserskärare, Solid works, CamBam, Linux EMC^2, Inkscape, SketchUp | ||
|- | |- | ||
| Hårdvara | | Hårdvara | ||
Line 23: | Line 20: | ||
|- | |- | ||
| Web | | Web | ||
| Wordpress, Mediawiki | | Wordpress, Mediawiki, PHP, HTML, XML, CSS, ASP, Javascript | ||
|- | |- | ||
| Databaser | | Databaser | ||
| MySQL | | MySQL, phpMyAdmin | ||
|- | |||
| Operativsystem | |||
| Linux Ubuntu, Debian, Windows, Unix AIX | |||
|- | |||
| Kontakt | |||
| tim@gremalm.se, TimGremalm @irc, 073-999 44 47 | |||
|} | |} | ||
Line 36: | Line 39: | ||
|- | |- | ||
| Programmering | | Programmering | ||
| C, Assembler, Python, Eclipse lite QT | | C, Assembler, Python, Eclipse, lite QT | ||
|- | |- | ||
| CAD/CAM/CNC | | CAD/CAM/CNC | ||
Line 42: | Line 45: | ||
|- | |- | ||
| Operativsystem | | Operativsystem | ||
| OSX, Windows | | OSX, Windows, lite Linux | ||
|- | |- | ||
| Elektronik | | Elektronik | ||
| Har koll på det mesta, Kretskortsdesign (Eagle), Lödning, lite analog elektronik (helst ingen högfrekvens), kommunikationsprotokoll | | Har koll på det mesta, Kretskortsdesign (Eagle, Altium), Lödning, lite analog elektronik (helst ingen högfrekvens), kommunikationsprotokoll | ||
|- | |- | ||
| | | Microcontrollers | ||
| STM32, AVR, generellt ARM, OpenOCD, STM32Flash, Tarduino | | STM32, AVR, generellt ARM, OpenOCD, STM32Flash, Tarduino | ||
|- | |- | ||
| Special | | Special | ||
| Bilsäkerhet | | Bilsäkerhet | ||
|- | |||
| Kontakt | |||
| sterna @irc | |||
|} | |||
=[[User:Emcy|Emma Jarlvi Skog]]= | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Område | |||
! Kunskaper | |||
|- | |||
| Programmering | |||
| C#, Python, C, Erlang, Java, VB | |||
|- | |||
| CAD/CAM/CNC | |||
| Laserskärare, CamBam | |||
|- | |||
| Maskiner | |||
| Laserskärare, Bandsåg | |||
|- | |||
| Web | |||
| Wordpress, HTML, XML, CSS | |||
|- | |||
| Databaser | |||
| MySQL, phpMyAdmin | |||
|- | |||
| Operativsystem | |||
| Linux Ubuntu, Windows | |||
|- | |||
| Kontakt | |||
| emma@emcy.se, Emcy & Emmcy @irc | |||
|} | |||
=[[User:JKAbrams|Jonas Abrahamsson]]= | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Område | |||
! Kunskaper | |||
|- | |||
| Programmering | |||
| Python, JAVA, Eclipse, C, C++, C#, Visual Studio, ObjectiveC, Xcode | |||
|- | |||
| Hårdvara | |||
| x86, AVR168 | |||
|- | |||
| Elektronik | |||
| Kommunikationsprotokoll, Lödning | |||
|- | |||
| Nätverk | |||
| TCP/IP, Datorsäkerhet, Kryptering, Routrar | |||
|- | |||
| Web | |||
| PHP, Javascript, HTML, XML, CSS, ASP, Wordpress, Joomla, modX | |||
|- | |||
| Databaser | |||
| Laserskärare, Bandsåg | |||
|- | |||
| Operativsystem | |||
| Arch Linux, Debian, Suse, Ubuntu, Windows, OSX | |||
|- | |||
| Övrigt | |||
| Photoshop, Wine | |||
|- | |||
| Kontakt | |||
| JKAbrams @IRC | |||
|} | |} |
Latest revision as of 14:58, 12 April 2015
På denna sida samlar vi information om föreningens medlemmar och vad de kan. Tanken är att det ska vara en samlingssida för den kunskapsbas som finns inom föreningen och vem som innehar vilken kunskap, så att man vet vem man ska fråga om saker.
Tim Gremalm
Område | Kunskaper |
---|---|
Programmering | C#/VB .Net, ASP .Net, Python, Perl, bash, bat, Regex, Qt |
CAD/CAM/CNC | CNC Fräs, Laserskärare, Solid works, CamBam, Linux EMC^2, Inkscape, SketchUp |
Hårdvara | Raspberry Pi |
Nätverk | TCP/IP server/client, HTTP, Routrar |
Web | Wordpress, Mediawiki, PHP, HTML, XML, CSS, ASP, Javascript |
Databaser | MySQL, phpMyAdmin |
Operativsystem | Linux Ubuntu, Debian, Windows, Unix AIX |
Kontakt | tim@gremalm.se, TimGremalm @irc, 073-999 44 47 |
Erik Sternå
Område | Kunskaper |
---|---|
Programmering | C, Assembler, Python, Eclipse, lite QT |
CAD/CAM/CNC | CNC-fräs, Laserskärare, Solid works, Freecad, CamBam, Linux EMC^2, 3D-printer (Slic3r, RepetierHost) |
Operativsystem | OSX, Windows, lite Linux |
Elektronik | Har koll på det mesta, Kretskortsdesign (Eagle, Altium), Lödning, lite analog elektronik (helst ingen högfrekvens), kommunikationsprotokoll |
Microcontrollers | STM32, AVR, generellt ARM, OpenOCD, STM32Flash, Tarduino |
Special | Bilsäkerhet |
Kontakt | sterna @irc |
Emma Jarlvi Skog
Område | Kunskaper |
---|---|
Programmering | C#, Python, C, Erlang, Java, VB |
CAD/CAM/CNC | Laserskärare, CamBam |
Maskiner | Laserskärare, Bandsåg |
Web | Wordpress, HTML, XML, CSS |
Databaser | MySQL, phpMyAdmin |
Operativsystem | Linux Ubuntu, Windows |
Kontakt | emma@emcy.se, Emcy & Emmcy @irc |
Jonas Abrahamsson
Område | Kunskaper |
---|---|
Programmering | Python, JAVA, Eclipse, C, C++, C#, Visual Studio, ObjectiveC, Xcode |
Hårdvara | x86, AVR168 |
Elektronik | Kommunikationsprotokoll, Lödning |
Nätverk | TCP/IP, Datorsäkerhet, Kryptering, Routrar |
Web | PHP, Javascript, HTML, XML, CSS, ASP, Wordpress, Joomla, modX |
Databaser | Laserskärare, Bandsåg |
Operativsystem | Arch Linux, Debian, Suse, Ubuntu, Windows, OSX |
Övrigt | Photoshop, Wine |
Kontakt | JKAbrams @IRC |