Difference between revisions of "ZYYX Classic"
m (AdamSG moved page ZYYX Standard to ZYYX Classic without leaving a redirect) |
|||
(12 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
[[Image:zyyx.jpg|260px|thumb|CRF:s ZYYX]] | [[Image:zyyx.jpg|260px|thumb|CRF:s ZYYX]] | ||
'''ZYYX | '''ZYYX Classic''' är en [[3D-skrivare]] som donerades till CRF av företaget [http://www.zyyx3dprinter.com/ Magicfirm Europe AB]. Det är en trogen maskin som som har skrivit ut manga kilometer plast och som nu främst används till utskrifter med [[Filament#ABS|ABS]]. Trots att den ej har en uppvärmd byggplatta kan den användas till detta eftersom att byggplattan i sig är gjord av ABS, vilket ger batter vidhäftning. | ||
Om man vill veta mer finns det väldigt mycket bra resurser om de flesta 3d-skrivare om man söker på internet. | Om man vill veta mer finns det väldigt mycket bra resurser om de flesta 3d-skrivare om man söker på internet. | ||
Line 13: | Line 13: | ||
*'''Rekomenderade material''': PLA, PETG och ABS | *'''Rekomenderade material''': PLA, PETG och ABS | ||
*'''Maximal temperatur munstycke''': 290 °C | *'''Maximal temperatur munstycke''': 290 °C | ||
*'''Maximal temperatur byggplatta''': | *'''Maximal temperatur byggplatta''': Ej uppvärmd | ||
== | ==Slicer-inställningar== | ||
=== | ===Cura (2.6.2)=== | ||
Nedan följer rekomenderade inställningar för användning med [[Slicer-program|slicer-programmet]] [[Cura]]. Notera att skrivarens Y-axel är inverterad jämfört med vanliga skrivare. '''<span style="color:#FF0000"> Detta innebär att man måste spegla modellen i Y-led i Cura innan man skriver ut den i denna maskin om man vill ha rätt orientering. </span>''' | |||
=== | ====Maskininställningar==== | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
| '''X (Width)''' | |||
| 270 mm | |||
| '''X min''' | |||
| 20 mm | |||
|- | |||
| '''Y (Depth)''' | |||
| 230 mm | |||
| '''Y min''' | |||
| 10 mm | |||
|- | |||
| '''Z (Height)''' | |||
| 195 mm | |||
| '''X max''' | |||
| 10 mm | |||
|- | |||
| '''Build Plate Shape''' | |||
| Rectangular | |||
| '''Y max''' | |||
| 10 mm | |||
|- | |||
| '''Machine Center is Zero''' | |||
| Yes | |||
| '''Gantry height''' | |||
| 99999999999 mm | |||
|- | |||
| '''Heated Bed''' | |||
| No | |||
| '''Number of extruders''' | |||
| 1 | |||
|- | |||
| '''GCode flavor''' | |||
| RepRap (Marlin) | |||
| '''Material Diameter''' | |||
| 1.75 mm | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| '''Nozzle size''' | |||
| 0.4 mm | |||
|} | |||
====Rekomenderade utskriftsparametrar==== | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Parameter | |||
! PLA | |||
! ABS | |||
! PETG | |||
|- | |||
| '''Layer height''' | |||
| 0.2 mm | |||
| 0.2 mm | |||
| | |||
|- | |||
| '''Wall thickness''' | |||
| 0.8 mm | |||
| 0.8 mm | |||
| | |||
|- | |||
| '''Top/bottom thickness''' | |||
| 0.8 mm | |||
| 0.8 mm | |||
| | |||
|- | |||
| '''Infill density''' | |||
| 15% | |||
| 15% | |||
| | |||
|- | |||
| '''Printing temperature''' | |||
| 210 °C | |||
| 230 °C | |||
| | |||
|- | |||
| '''Build plate temperature''' | |||
| 0 °C | |||
| 0 °C | |||
| | |||
|- | |||
| '''Diameter''' | |||
| 1.75 mm | |||
| 1.75 mm | |||
| | |||
|- | |||
| '''Flow''' | |||
| 100% | |||
| 100% | |||
| | |||
|- | |||
| '''Enable retraction''' | |||
| Yes | |||
| Yes | |||
| | |||
|- | |||
| '''Print speed''' | |||
| 40 mm/s | |||
| 40 mm/s | |||
| | |||
|- | |||
| '''Travel speed''' | |||
| 50 mm/s | |||
| 50 mm/s | |||
| | |||
|- | |||
| '''Enable print cooling''' | |||
| Yes | |||
| No | |||
| | |||
|- | |||
| '''Enable support''' | |||
| No | |||
| No | |||
| | |||
|- | |||
| '''Build plate adhesion type''' | |||
| Skirt | |||
| Raft | |||
| | |||
|} | |||
==Manövrering== | ==Manövrering== | ||
Line 73: | Line 164: | ||
===Avbryt en utskrift=== | ===Avbryt en utskrift=== | ||
Med 3D-utskrifter kan saker och ting ofta gå fel. Då är det bäst att avbryta utskriften och börja om från början. | Med 3D-utskrifter kan saker och ting ofta gå fel. Då är det bäst att avbryta utskriften och börja om från början. | ||
==Anteckningar== |
Latest revision as of 01:00, 4 November 2018
ZYYX Classic är en 3D-skrivare som donerades till CRF av företaget Magicfirm Europe AB. Det är en trogen maskin som som har skrivit ut manga kilometer plast och som nu främst används till utskrifter med ABS. Trots att den ej har en uppvärmd byggplatta kan den användas till detta eftersom att byggplattan i sig är gjord av ABS, vilket ger batter vidhäftning.
Om man vill veta mer finns det väldigt mycket bra resurser om de flesta 3d-skrivare om man söker på internet.
Information
- Utskriftsvolym: 265 mm × 225 mm × 195 mm
- Filamentdiameter: 1.75 mm
- Munstycke diameter: 0.4 mm
- Rekomenderade material: PLA, PETG och ABS
- Maximal temperatur munstycke: 290 °C
- Maximal temperatur byggplatta: Ej uppvärmd
Slicer-inställningar
Cura (2.6.2)
Nedan följer rekomenderade inställningar för användning med slicer-programmet Cura. Notera att skrivarens Y-axel är inverterad jämfört med vanliga skrivare. Detta innebär att man måste spegla modellen i Y-led i Cura innan man skriver ut den i denna maskin om man vill ha rätt orientering.
Maskininställningar
X (Width) | 270 mm | X min | 20 mm |
Y (Depth) | 230 mm | Y min | 10 mm |
Z (Height) | 195 mm | X max | 10 mm |
Build Plate Shape | Rectangular | Y max | 10 mm |
Machine Center is Zero | Yes | Gantry height | 99999999999 mm |
Heated Bed | No | Number of extruders | 1 |
GCode flavor | RepRap (Marlin) | Material Diameter | 1.75 mm |
Nozzle size | 0.4 mm |
Rekomenderade utskriftsparametrar
Parameter | PLA | ABS | PETG |
---|---|---|---|
Layer height | 0.2 mm | 0.2 mm | |
Wall thickness | 0.8 mm | 0.8 mm | |
Top/bottom thickness | 0.8 mm | 0.8 mm | |
Infill density | 15% | 15% | |
Printing temperature | 210 °C | 230 °C | |
Build plate temperature | 0 °C | 0 °C | |
Diameter | 1.75 mm | 1.75 mm | |
Flow | 100% | 100% | |
Enable retraction | Yes | Yes | |
Print speed | 40 mm/s | 40 mm/s | |
Travel speed | 50 mm/s | 50 mm/s | |
Enable print cooling | Yes | No | |
Enable support | No | No | |
Build plate adhesion type | Skirt | Raft |
Manövrering
Manuell körning
Det kan vara bra att veta hur man kör skrivaren manuellt om man behöver flytta på skrivhuvudet till exempel.
Rengöring
Det är ofta man vill göra rent skrivaren från plast- och limrester. Oftast är det enklast att göra när munstycket är varmt.
Bed-leveling
För att se till att byggplattan på skrivaren ligger helt horisontellt och i rätt höjd gör man följande:
Plocka ut gammalt filament
Sätta i nytt filament
Användning
Utskrift
När skrivaren är kallibrerad och rengjord kan vi äntligen skriva ut en modell! För att förbereda en modell för 3D-utskrift kan ni läsa här.
Avbryt en utskrift
Med 3D-utskrifter kan saker och ting ofta gå fel. Då är det bäst att avbryta utskriften och börja om från början.