Välkomna på föreläsning i grundläggande elektronik! Erik Sternå (långvarig medlem på CRF) kommer att berätta om elektronik på en grundläggande nivå utifrån teori och egna erfarenheter. Tanken är att föreläsningen ska belysa det man borde lära sig på Chalmers, men som inte lärs ut. Föreläsningen riktar sig främst nya medlemmar, men även gamla medlemmar kan behöva friska upp sitt minne ibland. Rekommenderat är att kolla in på wikin på artikeln om Grundläggande elektronik.

Första föreläsningen kommer gå igenom mer grundläggande koncept, såsom ström/spänning och komponenter (motstånd, kondingar, transistorer etc). Andra föreläsningen hålls veckan efter och går igenom hur man tillämpar komponenterna i kretsar.

Samling sker i CRFs lokal kl 18.00 på onsdag 2014-10-08. Därefter ger vi oss av i samlad trupp mot en sal i V-huset (VM eller liknande) eller blir kvar i lokalen, beroende på hur många vi blir. Föreläsningen förväntas pågå i ungefär en timme, beroende på mängd frågor.

Kontakt

För generella ärenden: info@chalmersrobotics.se

 

Personuppgifter

För information om personuppgifter se Om eller läs direkt här. (Management of personal data)

Besöksadress

Chalmers Robotförening
Sven Hultins gata 8
412 58 Göteborg
Google Maps

Postadress

Chalmers Robotförening
Teknologgården 2
412 58 Göteborg

Hosting sponsored by